Stručna zajednica za preuređenje kupaonice

Čvor proizvodne aktivnosti. Priprema i provođenje neposredno obrazovnih produktivnih aktivnosti

MBDOU " Dječji vrtić kombinirani tip br. 68"

Općinski okrug Engels Saratovske oblasti

Izravno apstrahirajte obrazovne aktivnosti

produktivna aktivnost "Crtanje"

Tema:"Snježne padavine"

Skupina: stariji

Odgojiteljica Kuznetsova E.P.

Engels

Približan glavni obrazovni program: "Škola 2100"

Opsežan program: "Dječji vrtić - 2100"

Dobna skupina: stariji

Tema izravna obrazovna aktivnost: "Snijeg"

Prioritetno obrazovno područje: proizvodno područje

Cilj: stvoriti uvjete za prepoznavanje i testiranje dječjih ideja o sposobnosti sastavljanja bajke na predloženu temu i prikazivanja na papiru, prenoseći značajke žanra bajke.

Zadaci: pridonijeti akumulaciji ideja o izboru sinonima i antonima, definicija za zadane riječi. Razvijati umjetničke i kreativne sposobnosti djece, slobodnu komunikaciju s odraslima i djecom. Poticati interes za fenomene nežive prirode.

Aktivnosti: razigran, produktivan, radan, komunikativan.

Oblici provedbe dječjih aktivnosti: pretvaranje djece u pripovjedače i umjetnike, igra.

Oprema: zimski krajolici na slajdovima; igračka "Bijela mačka" i "Snježna pahuljica"; listovi tamnoplavog papira, bijeli gvaš, četke 2 veličine (za svako dijete).

Prethodni rad: gledanje ilustracija snježnih padalina, promatranje u šetnji, čitanje pjesama o zimi, rješavanje zagonetki o zimskim prirodnim pojavama.

GCD napredak.

Djeca idu u grupu uz mirnu glazbu.

NA.: Ljudi, slušajte. Zar ništa ne čuješ? Tko je tako tiho hodao kroz prozor?

Tko je došao tako tiho - tiho?

Pa, naravno, ne slon,

I naravno nilski konj

Nisam mogao tiho proći kroz ovo.

I posvuda je tišina.

Znači, znači:

Tiše od svih došla je zima.

NA.: Tako nam je stigla zima. Vjerojatno ste već pogodili da ćemo danas govoriti o zimi. Ljudi, znate da svaka riječ ima riječi - rodbina. Ove zime bit će puno snijega. Razveselite riječi - srodne riječi "snijeg".

D.: Snježna gruda, pahuljica, snjegović, snjegović, snjegović.

NA.: Dečki, razmislite što možete reći "zima"?

D.: Mjesec, vrt, parcela...

NA.: Smislite definicije za riječ zima. Što je ona?

D.: Hladno, snježno, mrazno, veselo, mećava.

NA.: Dobro napravljeno! Eto koliko smo dobrih i lijepih riječi zapamtili!

Kucanje na vrata

NA.: Netko nam je došao u posjet. Tko je to? Ova zima poslala nam je svoju čarobnu pahulju. Sada će ova ljubazna čarobnica dotaknuti svakoga od vas i pretvorit ćete se u sjajne pripovjedače! Razveselimo gosta zimskom bajkom. Oh, ljudi, čujete li tko prede na prozoru? Pa to je snježnobijela mačka. Sada ćemo napisati bajku. I zvat će se "Pahuljica i mačak"

“Bila je mačka. Zvao se…….. Jako je volio šetati, ali domaćica ga je rijetko puštala van u jesen. Zašto misliš? (odgovori djece). Ali došao je dugo očekivani, snježno bijeli ....... Mačak je izašao na trijem, samo je legao, kad mu je odjednom nešto palo na nos. Mačka je podigla pogled i vidjela sjajni ... ... ". I što se zatim dogodilo (djeca pričaju svoje završetke priče).

NA.: A sada će vas pahulja ponovno dotaknuti i djecu pretvoriti u umjetnike.

(učitelj dotakne svako dijete pahuljom)

Želim predložiti crtanje snježne padaline. Koliko vas zna što je to?

D.: Ovo je kada pada veliki snijeg, snijeg pada s neba, ...

NA.: Dođite do stolova i obratite pažnju kojom bojom sam pripremio listove za crtanje. I zašto?

D.: Tamnoplava, jer ako snijeg naslikate bijelim bojama na bijelom papiru, teško će se vidjeti.

NA.: Ispravno. Danas ćemo nacrtati večernji snijeg. Pogledaj kako sam crtao.

(pokazuje učitelju svoj crtež, ispituje)

Sada zatvorite oči i zamislite svoj snijeg

(svira glazba)

Sada ćete započeti svoj posao. A da bi crtež bio ljepši, ispružimo prste.

Igra prstiju.

Otišli smo u šetnju dvorištem

Jedan dva tri četiri pet.

(saviti prste jedan po jedan)

Došli smo u dvorište u šetnju,

Napravili su snježnu ženu.

(imitirati modeliranje grudica)

Ptice su hranjene mrvicama.

(zdrobiti kruh)

Zatim smo jahali niz brdo,

(kažiprst trči od vrha do dna)

I također uvaljan u snijeg.

(dlanovi na stolu s jedne i s druge strane)

Svi su se vratili kući po snijegu.

(otresti)

Pojeli smo juhu i otišli u krevet.

NA.: Sada možete započeti s radom.

(djeca rade svoj posao)

NA.: Dečki, čarolija pahulje je prošla i postali smo obični dečki. Pogledajmo kakve smo snježne padaline dobili. Što mislite tko je napravio najbolji posao? (djeca iznose svoje mišljenje o radu drugova)

Što vam se svidjelo u današnjoj transformaciji? (....)

Što ste novo danas naučili? (…)

Na kraju neposrednog obrazovnog prostora, zajedno s djecom, organiziramo izložbu crteža, uspoređujući ih sa snježnim padalinama prikazanim na slajdovima.

Valentina Biryukova

Integracija regije:

Umjetničko stvaralaštvo, znanje, komunikacija, socijalizacija, tjelesna kultura, glazba, čitanje beletristike.

Aktivnosti:

Produktivno, kognitivno istraživanje, glazbeno, čitanje, motoričko.

Cilj:

Naučiti djecu da prikažu sliku ranog proljeća (otapanje snijega, snježne kapljice, potoci). Nastavite učiti razmišljati o kompoziciji slike (blizu - daleko). Poticati djecu dostupnim izražajnim sredstvima, eksperimentirati s materijalom (pjenasta guma, pamučni pupoljci, crtežom prenijeti ljepotu prirode u proljeće. Ojačati sposobnost korištenja palete.

Formirati kod djece zainteresiran stav prema zajedničkom proizvodu zajedničke aktivnosti. Naučiti djecu pregovarati (planirati rad) i ocjenjivati ​​svoj rad u smislu kompozicije i boje.

Razviti kod djece koordinaciju pokreta, sposobnost osmišljavanja pokreta uz melodiju.

Svrhovito odgajati emocionalni odnos prema prirodi, koristeći umjetničku riječ i glazbu.

Aktivacija vokabulara: Pejzaž, horizont, suradnik, paleta.

Pripremni radovi:

Promatranje godišnjih doba u rano proljeće tijekom šetnje. Ispitivanje reprodukcija slika I. Levitana "Ožujak", "Proljeće. Velika voda" i A. Savrasova "Rooks su stigli". Situacijski razgovor na temu "pejzaž". Čitanje pjesama o proljeću. Čitanje priča G. Skrebitskog "Pozdrav proljeću", "Brezov gaj". Igre - zabava s bojama (miješanje boja).

Materijal:

Svraka (kazališna lutka); projektirati "šumsku čistinu" i stazu "odmrznutih dijelova"; nedovršeni crtež (pokazati tehnike crtanja, štafelaji. audio zapis "Glasovi prirode. Proljeće." Djeca imaju listove plava boja A-3 (jedan za dvoje, gvaš, tri raznobojna čipsa; za svaki - paleta, kistovi, pjenasta guma umetnuta u poklopac od flomastera, pamučni štapići, salvete, čaše vode.

rastajem se Uvodni razgovor i postavljanje zadatka učenja.

Odgajatelj: Ljudi, koje je doba godine? Proljeće rano ili kasno? Danas ćemo nacrtati proljetni pejzaž. Što je pejzaž? (Ako je djeci teško odgovoriti, učiteljica čita pjesmu G. Gladkova)

„Ako vidite na slici

Rijeka je nacrtana

Ili smreka i bijeli mraz,

Ili vrt i oblaci

Ili snježno polje

Ili polje i koliba -

Obavezno slikati

Zove se pejzaž. "

situacija igre.

Odgajatelj:Želim vas pozvati na neobičnu šetnju šumskom čistinom. Ali možemo proći samo kroz otopljene dijelove, budite oprezni. (djeca hodaju stazom do "Zvuci prirode u proljeće") Pa, evo nas na šumskoj čistini. Jeste li osjetili svježi proljetni povjetarac? Duboko udahnimo svježi zrak i izdahnimo (vježba disanja).

"Pogledaj oko sebe. Snijeg još nije pao sa zemlje, a proljeće već traži dušu. Zemlja je hladna, blato sa snijegom, ali kako je veselo, umiljato, prijateljski naokolo! Zrak je tako čist i proziran, sunce jarko sja. Drveće je golo, ali već živi, ​​diše. Da, sve je dobro u ovo sretno vrijeme, ako volite prirodu."

(pojavljuje se svraka)

Svraka: Tko nam je došao u šumu, šutnju nam prekida? (odgovori djece)

Odgajatelj: Magpie, mi uopće ne pravimo buku. Svi znaju da ne treba ometati mir šumskih stanovnika. Divimo se prirodi, želimo nacrtati proljetni krajolik.

Svraka: I ja umjetnici! Nismo čak ni kistove ponijeli sa sobom! Crtati čime?

Demonstracija metoda rada.

Odgajatelj:(okrećući se svraki) A pravi umjetnici mogu crtati ne samo kistovima. Djeco, što još možete nacrtati? (odgovori djece) Ovdje imamo pjenastu gumu, Aljoša, pokušaj ispisati stablo. (pokazuje prijem kod djeteta) A ako na ove zelene stabljike vatom staviš bijele otiske, onda ćemo vidjeti. (snjegulje)

Svraka: Haha, nisi u pravu! Stablo je vrlo maleno, ali to se ne događa. A snijeg je bijel, kao zimi.

Odgajatelj: Ovdje nema greške. Dečki, objasnite svraki zašto postoji takvo drvo na horizontu. (odgovori djece) I snijeg se lako može potamniti. Gleb, pokaži mi kako doći siva boja. (rad s paletom)

Svraka: Da, Dunno i Tube su bili ovdje zimi, zajedno su slikali pejzaž. Tako su na slici dobili cijela dva sunca!

Odgajatelj: Djeco, što su Dunno i Tube trebali napraviti prije nego počnu crtati (dječji odgovori) Tako je, trebalo je složiti se. A djeca su nam druželjubiva i moći će se dogovoriti tko će nacrtati sunce. Ljudi, odaberite sebi koautora, dogovorite se i na posao.

Svraka: Crtaj, crtaj, i letio sam oko svojih šumskih poslova. Doviđenja.

II dio Dječji rad. Obratite pozornost na položaj slike na listu, ako je potrebno - pomozite u radu s paletom.


Djeca dovršavaju svoj crtež.


Dio III Analiza lekcije.

Odgajatelj: Dečki, prije nego što stavimo svoje radove na izložbu, da vidimo kako smo se nosili s radom.

Crveni žeton uzimaju oni umjetnici koji imaju jedno sunce na slici. Zeleno - tko ima mala stabla na horizontu. Plavo - gdje je snijeg zatamnjen (siv). Umjetnici za koje se pokazalo da imaju tri žetona - bravo su radili zajedno. Ali oni umjetnici koji nemaju sve čipove također su izvrsni. To znači da ste uočili svoje netočnosti i ispravili ih.

(Učitelj čita pjesmu I. Tilicheeva "Proljeće" i poziva djecu na izložbu.)

„Stiže nam proljeće

Brzim koracima

I snježni nanosi tope joj se pod nogama

Crne otopljene mrlje

vidljivo u poljima.

U proljeće možete vidjeti vrlo topla stopala. "

(Izložba se održava u slobodnom obliku. Ako ima vremena, učiteljica pitanjima pokreće razgovor djece.)

Kojeg su žanra slike? Mislite li da su se autori ove slike uspjeli dogovoriti? Kakvo raspoloženje izaziva ovaj krajolik? itd. Ispali su prekrasni proljetni pejzaži. Svi ste se jako trudili. Naša je izložba sada zatvorena. Doviđenja.


Sinopsis GCD-a o produktivnim aktivnostima na temu "Svemir"

Tema: Svemir.

Vrsta GCD: crtež

Integrativna obrazovna područja:"Kognicija", "Komunikacija", "Socijalizacija".

Cilj: pobuditi interes za svemir; proširiti dječje ideje o profesiji pilota-kozmonauta, njegovati poštovanje prema profesiji.

Zadaci:
Edukativni.Probuditi interes djece za svemir. Upoznati djecu sa zviježđima, strukturom Sunčevog sustava. Konsolidirati znanje djece o suncu, planetima i svemirskim objektima.

Razvijanje. Razvoj mašte, pamćenja, koherentnog govora, fine motorike, razvoj smisla za kompoziciju. Obogatiti rječnik djece nazivima planeta, svemirskih objekata, razviti sposobnost rješavanja zagonetki o planetima. Naučite djecu crtati dijelove Sunčevog sustava. Poboljšajte tehničke vještine.

Edukativni. Stvaranje kod djece osjećaja uspjeha, erudicije u području svemira, spremnosti za primjenu znanja, interesa za misterije svemira.

Prednosti: Demo materijal. Ilustracije o svemiru, Sunčevom sustavu; slika A.K. Sokolov "Na mjesecu"; pjesma V. Shipunova "Na dalekoj planeti ..."; rima - sjećanje "Planeti Sunčevog sustava".

Brošura: Tonirani papir, gvaš, kist, čaša vode, četkica za zube, pjenasta guma.

Rad na rječniku:Razgovori s djecom na temu: "Svemir i čovjek", "Planeti Sunčevog sustava", učenje pjesama o svemiru napamet.
Napredak lekcije:

Djeca stoje pored učitelja i gledaju slike.
Odgajatelj: Ljudi, gledali smo nebo u šetnji. Kako ga se sjećate? (plava, svijetla, sunčana, siva)

Tako je, momci, nebo je vedro, plavo - na sunčan dan, sivo - na oblačan dan, narančasto - ružičasto na zalasku sunca.

Ljudi, volite li noću gledati u nebo? Što možete vidjeti na nebu? Koliko je zvijezda na nebu? (nebrojiv).

Vedra večer bez oblaka, nebo iznad naših glava posuto je mnoštvom zvijezda. Izgledaju poput malih svjetlucavih točkica i nalaze se daleko od Zemlje. Zapravo, zvijezde su jako velike. I jako lijepa.
- Prije nego što je čovjek odletio u svemir, postojale su životinje. Prvi "kozmonauti" - izviđači bili su miševi, zečevi, kukci pa čak i mikrobi. A onda su dva psa otišla u svemir - Belka i Strelka. U svemiru su proveli samo jedan dan i uspješno sletjeli na Zemlju.
- 12. travnja naša zemlja obilježava Dan kozmonautike. Prošlo je 50 godina od prvog leta čovjeka u svemir. Ovo je praznik astronauta i ljudi koji sudjeluju u stvaranju svemirskih raketa.
- Nakon uspješnog leta životinja u svemir, čovjeku se otvorio put do zvijezda. Nakon 8 mjeseci na istom svemirski brod, na kojem su letjeli psi Belka i Strelka, u svemir je otišao i čovjek.
- Dana 12. travnja 1961. u 06:07 s kozmodroma Baikonur lansirana je raketa-nosač Vostok. Brodom je upravljao sovjetski kozmonaut Jurij Aleksejevič Gagarin.

Tko su astronauti?

Što mislite kakav bi trebao biti astronaut? (zdrav, snažan, obrazovan, vrijedan, hrabar, izdržljiv itd.).
- Naš planet Zemlja nalazi se u beskrajnom svemiru. Ima mnogo drugih planeta, milijarde zvijezda, kolosalne mase sitnog kamenja, prašine, plinova. I sve se to zove Svemir.
- Maštajmo, zamislimo da smo se ti i ja popeli toliko visoko da se Zemlja ispod pretvorila u plavu kuglu. Kako će sada izgledati nebo? (boja se promijenila, postalo je svjetlije, utrke su postale veće i šarenije itd.)
- To o čemu govorite više nije nebo, znanstvenici ga zovu svemir. Iako je bez zraka, ispunjen je zvijezdama, planetima, kometima. Osobito udaljene zvijezde izgledaju kao čestice prašine; tvore maglice i Mliječnu stazu (ilustracija).
- Ovo je naša galaksija - zove se Mliječni put. Dio Mliječne staze je naš Sunčev sustav koji se sastoji od 8 planeta. Svi se okreću oko Sunca (ilustracija koja prikazuje Sunčev sustav). Učiteljica traži od djece da imenuju svaki planet.
Čitanje pjesme V. Shipunova "Na dalekoj planeti ...".
Na dalekoj, nevjerojatnoj planeti

(Nećemo letjeti za deset godina)

Smaragdno sunce jarko sja

A narančasti medvjed živi.

Na svilenoj lila travi

Mirno lutajući ružičasti jelen -

Biserni rogovi na glavi

Sjenku gazi srebrnim kopitom.

Dečki, što mislite da je neobično na ovom čudesnom planetu? Kakva se tajna u njemu krije? (smaragdno sunce, narančasti medvjed, lila trava, ružičasti jelen).

A tko još može živjeti na nevjerojatnom planetu? (luđaci). Pretvorimo se u mjesečare i zaplešimo.

Pogledajte, djeco, kako izgleda naš Sunčev sustav. Koji je planet najbliži Suncu? (Merkur). Ovaj planet podsjeća na planinsku zemlju. Na njegovoj površini ima mnogo kratera od sudara s meteoritima. Ljudi ne mogu letjeti do Merkura jer je vrlo blizu Sunca. Površinu planeta proučavaju automatske međuplanetarne stanice i svemirske sonde lansirane sa Zemlje (ilustracija). Koji se planet ponekad naziva "Zemljinom sestrom"? (Venera). Da, to je Venera. Po veličini je sličan Zemlji. Na Veneri stalno bjesne grmljavine i oluje. Na ovom planetu postoji atmosfera, ali to je ugljični dioksid, čovjek je ne može udisati (ilustracija).
Koje još planete poznajete? (Mars, Saturn, Uran, Neptun itd.). Kroz svemir možete putovati jako dugo. Ovdje ima puno zanimljivih i neobičnih stvari, ako vidite zeleni planet u prozoru - ovo je Uran, crveni je Mars; Oko Saturna će svakako biti prstenova, oni su od leda i kamenja. A najmanji planet je Pluton.
Učitelj pokazuje djeci ilustraciju koja prikazuje planet Zemlju.
Što je ovo plava lopta? (Zemlja). Tako je, ovo je naš najdraži planet – Zemlja. Kako zanimljivo izgleda izvana! Tko je bio prvi astronaut? (Jurij Aleksejevič Gagarin) Odakle je lansirana svemirska raketa? (sa kozmodroma Bajkonur). Kako su astronauti obično odjeveni? (u skafanderima). Kroz svemir možete putovati jako dugo. Ima tu mnogo zanimljivih i neobičnih stvari.

Oduševili ste me svojim poznavanjem svemira. A sada predlažem da skiciram naše putovanje. (Djeca crtaju prema vlastitom nacrtu i mašti). Zvuči glazba, djeca sama crtaju.
Dinamička stanka "Kozmonaut" (sastavio I. Kovalko, autor pokreta Leonova N.N.).

NA tamno nebo zvijezde sjaje, (prste stisnu i opuste)
Astronaut leti u raketi. (dlanovi sklopljeni iznad glave)
Dan leti i noć leti

I gleda dolje u zemlju.

On vidi polja odozgo, (Spoji prste)

Planine, rijeke i mora. (Ruke raširene u stranu)

On vidi cijelu zemaljsku kuglu,

Kugla zemaljska je naš dom. (Dlanovi iznad glave "krov").

Provodi se analiza izvedenih radova.

Pred vašim očima treperi prava svemirska fantazija! I to

Jeste li vi to učinili? Kako ste dobri momci!


Sažetak nastave umjetničke kreativnosti u tehnici origamija u starija grupa"Visibaba"
Zadaci:
Obrazovni: njegovati estetski i moralni odnos prema biljkama kroz prikaz njihovih slika u netradicionalnim tehnikama.
1. Obrazovni: a) slikovni - stvoriti izražajnu sliku "snjegulje"; b) tehnički - nastavite učiti djecu kako izraditi praznine, povezati dijelove, dobiti model rascvjetanog cvijeta, stvoriti opću kompoziciju tehnikom origamija.
2. Razvijanje: razvijati pažnju, pamćenje, kreativnost, fine motoričke sposobnosti ruku.
3. Obrazovni: nastaviti njegovati interes za umjetnost origamija, želju za izradom papirnatih obrta.
Materijal:
Bijeli papirni kvadrati, ljepilo, papir plave boje Veličina A5 za pozadinu, zeleni papir za stabljiku.
Napredak:
Učitelj okuplja djecu oko sebe i čita pjesmu Samuila Marshaka "Travanj":
travanj, travanj!
U dvorištu zvone kapi.
Kroz polja teku potoci
Lokve na cestama.
Mravi uskoro
Nakon zimske hladnoće.
Medvjed se šulja
Kroz šumu.
Ptice su počele pjevati pjesme
I procvjetala ... (snjegulja)
Učiteljica pokazuje fotografiju snjegulje. Odgajatelj: - Dečki, pregledali smo slike i fotografije snjeguljica. Želite li napraviti poklon za svoje mame? (odgovori djece) Napravimo im poklon. Ali prije nego krenemo na posao, razvedrimo se malo.
Fitnes minuta.
Cvijet je spavao i odjednom se probudio -
Nisam više htjela spavati.
Pomaknuto, rastegnuto
Vinuo se i poletio.
Sunce će se probuditi tek ujutro
Leptir se vrti i kovrča.
2. Glavni dio (pokazivanje i objašnjenje načina radnje).
Odgajatelj: - Dečki, sjednite za stolove. Sada ćemo početi raditi prvi proljetni cvijet- snjegulja. Od bijelog papira izradit ćemo latice snjegulje, a od zelenog papira izrezati stabljiku i list.(pokazuje način postupanja odgajateljice) Kvadrat prvo presavijte dijagonalno, zatim preklopite na pola i podignite donje kutove presavijenog trokuta na vrh duž linije savijanja. Okrenite komad na drugu stranu. Podignite donje strane do linije savijanja, produžujući trokute s druge strane. Savijte uglove i dobijete snjeguljicu. Ne zaboravite prstom zagladiti sve linije savijanja.
1. 2. 3.
4.
- Cvijet je spreman! Iz zelenog papira izrežite stabljiku i lišće. Zalijepite cvijet, stabljiku i lišće na papir.
3.Samostalni rad djece.
Djeca rade samostalno, uz potrebnu pomoć učitelja
4. Analiza rezultata aktivnosti.
- Bravo dečki. Kao ove prelijepo cvijeće imamo za vaše mame.


Priložene datoteke

GCD u senior logopedska grupa"Naši veseli klaunovi" (Likovna aktivnost)

Tema tjedna: Anatomija čovjeka. 17.11.2015 Khrenkova O.A.

Cilj: Stvaranje uvjeta za razvoj fine motorike djece kroz modeliranje klaunova od slanog tijesta.

Nastavite podučavati djecu: oblikovati obrte od slanog tijesta; dati liku pokret.

    Razviti vještine: prenijeti proporcije, raditi s hrpom.

    Učvrstiti sposobnost rada u tehnici testoplastike.

    Gajite ljubav prema svojoj majci.

Pripremni rad: razgovor o cirkusu, gledanje ilustracija koje prikazuju klaunove.

Izložba dječjih rukotvorina.

Oprema: slano tijesto, karton 10/15, hrpe, salvete. Set papirnatih obrazaca za svako dijete, prezentacija.

Pripremni radovi: upoznavanje s albumom cirkus.

Tijek obrazovnih aktivnosti

Faza obrazovne aktivnosti

Organizacija radnog prostora

Aktivnost odraslih

Dječje aktivnosti

Psihološko-pedagoški uvjeti/zadaci

Djeca stoje u krugu s učiteljem.

Razglednica s čestitkama mami za njezin praznik (list kalendara)

Zapisujemo na ploču slijed (plan djelovanja) ne samo za danas.

Ima brašna, boja, soli, papira, tanjura pravokutnog oblika.

Prezentacije

Skrećem pozornost djece na razglednicu.

Čestitka je upućena mojoj majci, kaže: uskoro će praznik majki i ovo je čestitka za majku.

Nastavnik predlaže da se sve radi po redu, ovisno o tome koliko je vremena potrebno. Zapisuje bodove na ploču, označavajući ih slikama.

    Smisli dar.

    Napravite razglednicu:

    Pripremite se za mamin praznik.

Pregledavamo pripremljene materijale, pokušavamo se obratiti računalu za pomoć. Moraš smisliti nešto da se mama nasmiješi. Razmotrite priložene ilustracije. (Prezentacija)

Zaključujemo da ćemo koristiti slano tijesto.

Morate odabrati za sebe planarnu sliku ili trodimenzionalnu sliku, moram vas upozoriti da je trodimenzionalna slika teža.

Djeca stoje u krugu, držeći se za ruke, smiješeći se jedno drugom.

Djeca se uključuju u razgovor

izraziti svoje pretpostavke i doći do zaključka da trebate smisliti čestitku svojoj majci. Još bolje, dar.

Djeca slušaju učitelja, izražavaju svoje pretpostavke o tome koliko će vremena trebati za izradu razglednica, rukotvorina, razgovaraju o svakom predmetu rada.

Izražavaju svoje pretpostavke: kako napraviti sliku ili zanat. Kažu od čega se može napraviti i koliko dugo će se čuvati ovaj ili onaj zanat, koliko će trajati proizvodnja.

Djeca su uključena u razgovor, iznose svoje mišljenje, obrazlažu.

Uvjeti za stvaranje pozitivnog emocionalnog odnosa prema radu.

Uvjeti za ispoljavanje komunikacijskih vještina: sposobnost sporazumijevanja. Uvjeti za razvoj spoznajnog interesa.

Uvjeti za ispoljavanje kognitivnog interesa, motivacija za buduće aktivnosti.

Uvjeti za ispoljavanje komunikacijskih vještina: međusobna interakcija tijekom zadatka.

Uvjeti za poticanje spoznajnog interesa.

Uvjeti govorne aktivnosti.

Glavni dio

Odraz

Pripremljeni su stolovi za rad djece na papirnatim plošnim oblicima. I daske za modeliranje. Čuju se narodni napjevi.

Na ploči su oblikovani dječji radovi.

Učitelj, ako je potrebno, skreće pozornost djece na način rada s jednim ili drugim detaljem.

Učitelj nudi da usporedi primljene dijelove budućeg klauna, sazna tko je to učinio i kako je to postigao.

Sada pokušavamo ukrasiti papirnate obrasce, pokušajte da se roditeljima svide darovi.

Skulpiram od plastelina -
Plastelin je mekši od gline -
Kipam od plastelina
Lutke, klaunovi, psi....
(Novella Matveeva)

Učiteljica skreće pozornost djece na ploču, na dječji rad.

Jesmo li bili na visini zadatka? Čega se najviše sjećate? Jeste li ispunili sve točke našeg plana?

Individualni rad na tanjurima ili pločama za modeliranje.

Usporedite njihove podatke s detaljima ponuđenim u prezentaciji.

Djeca gledaju skice, izražavaju svoje pretpostavke.

Samostalan rad djece.

Fizmunutka.

Djeca dolaze na ploču, stoje u polukrugu, uključuju se u raspravu, iznose svoje pretpostavke, poslovni razgovor da izaberu zajedničko mišljenje. Djeca promišljaju i vrednuju svoj rad.

Uvjeti za kreativni razvoj.

Uvjeti za očuvanje individualnosti u izboru uporabe likovnih sredstava.

Uvjeti za obrazloženje svog mišljenja.

Uvjeti za podržavanje govorne aktivnosti.

Uvjeti za popuštanje napetosti, opuštanje mišića, očuvanje zdravlja djece.

Uvjeti za bogaćenje rječnika djece.

Uvjeti za međusobnu interakciju djece.

Uvjeti za podržavanje govorne aktivnosti.

Organizacijski i motivacijski moment

Za rad nam treba slano tijesto. Kako bi rad izazvao veselje isklesaćemo klaunove.Moguće je raditi u dvije varijante ali ako radite skulpturu a ne bareljef to je teže..

Predlažem da mamama date smiješne klaunove koje pravimo od slanog tijesta. Sviđa li vam se moja ponuda?

Od tijesta smotamo kobasicu i podijelimo je na pola, opet pola na pola. Od velikog komada razvaljamo loptu, spljoštimo je među dlanovima i pritisnemo na karton. Izrežite hrpom da napravite noge. Razvaljamo manju kuglicu, izrežemo je hrpom uz rub - ovo je kosa. Smotamo kuglicu još manje veličine i utisnemo je u sredinu ovog lica. Izrađujemo ručke i cipele. Kostim možete ukrasiti gumbima od tijesta ili perlicama. Kad se klaunovi osuše, obojit ćemo ih bojama.

Skulpiram od plastelina -
Plastelin je mekši od gline -
Kipam od plastelina
Lutke, klaunovi, psi.
Ako lutka izađe loše,
Zvat ću je Budala
Ako klaun izađe loše,
Zvat ću ga Budala.
Prišla su mi dva brata
Dođi i reci:
Je li lutka kriva
Je li klaun kriv?
Isklešeš ih grubo
Ne voliš ih dovoljno

Sami ste krivi
I nitko nije kriv
I nitko nije kriv.
Kipam od plastelina
I teško uzdišem.
Kipam od plastelina
Ja govorim ovako:
Ako lutka izađe loše,
Zvat ću je Jadna
Ako klaun izađe loše,
Zvat ću ga Jadnik.
Ako klaun izađe loše,
Zvat ću ga Jadnik.

Novela Matveeva

Slični postovi